piątek, 19 października 2018

Tydzień 41 - S.V. przeciwko Włochom

Niezdolność osoby transpłciowej o wyglądzie kobiety zmiany swojego męskiego imienia przed operacją: naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego - wyrok ETPC z 11.10.2018 r. w sprawie S.V. przeciwko Włochom (skarga nr 55216/08); jednomyślnie: naruszenie Artykułu 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) Konwencji. 
Sprawa dotyczyła odmowy przez włoskie władzy wyrażenia zgody osobie transpłciowej o wyglądzie kobiety na zmianę swojego męskiego imienia z uwagi na to, że nie wydano jeszcze prawomocnego orzeczenia sądowego potwierdzającego zmianę płci. W maju 2001 r. Sąd Rejonowy w Rzymie wyraził zgodę na poddanie się przez skarżącą operacji zmiany płci. Mimo to, zgodnie z obowiązującym wówczas prawem nie mogła zmienić swojego imienia dopóki sąd nie potwierdził, że operacja została przeprowadzona i nie wydał prawomocnego wyroku co do jej tożsamości płciowej (uczynił to dopiero 10 października 2003 r.). 
Trybunał zauważył na wstępie, że problem ten wchodzi w zakres prawa do poszanowania życia prywatnego. Następnie ustalił, że skarżąca była niezdolna do uzyskania zmiany swojego imienia przez 2,5 roku z uwagi na to, że proces zmiany płci nie został zakończony drogą chirurgiczną, co skutkowało niewypełnieniem przez państwo obowiązku pozytywnego zagwarantowania skarżącej prawa do poszanowania jej życia prywatnego. 

W ocenie Trybunału sztywny charakter postępowania sądowego zmierzającego do uznania tożsamości płciowej osoby transpłciowej w tamtym czasie postawił skarżącą, której fizyczność oraz tożsamość społeczna od dawna były żeńskie przez nierozsądny okres czasu, w bardzo niekomfortowej pozycji wywołując poczucie bezbronności, poniżenia i niepokoju. W końcu, Trybunał stwierdził, że prawo zostało zmienione w 2011 r. z tym skutkiem, że drugie orzeczenie nie było już wymagane, a zmiana statusu cywilnego mogła zostać zarządzona przez sędziego w orzeczeniu wyrażającym zgodę na operację zmiany płci. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz