poniedziałek, 29 stycznia 2018

Tydzień 4 - Sidiropoulos i Papakostas przeciwko Grecji

Kara nałożona na funkcjonariusza policji za tortury była nieproporcjonalnie łagodna – wyrok ETPC z 25.1.2018 r. w sprawie Sidiropoulos i Papakostas przeciwko Grecji (skarga nr 33349/10); jednomyślnie: naruszenie Artykułu 3 (zakaz tortur oraz nieludzkiego lub poniżającego traktowania) Konwencji w aspekcie proceduralnym; naruszenie Artykułu 6 ust. 1 (prawo do rzetelnego procesu sądowego w rozsądnym terminie) z uwagi na przewlekłość postępowania; naruszenie Artykułu 13 (prawo do skutecznego środka odwoławczego) z uwagi na brak skutecznego środka, jaki można podnieść na przewlekłość postępowania.
Sprawa dotyczyła postępowania karnego prowadzącego do skazania funkcjonariusza policji za torturowanie skarżących, a w szczególności kar nałożonych na skazanego: pięć lat pozbawienia wolności zamienione na grzywnę pięciu euro za każdy dzień pozbawienia wolności, płatną w 36 ratach przez trzy lata.

Trybunał uznał w szczególności, że system karny i dyscyplinarny udowodnił, że jest poważnie dotknięty brakiem surowości i nie był w stanie skutecznie odstraszać i zapobiegać bezprawnym czynom takim jak tortury. Wynik postępowania przeciwko funkcjonariuszowi policji nie zapewnił odpowiedniego zadośćuczynienia naruszeniu prawa przewidzianego w Artykule 3 Konwencji, jako że sprawca nigdy nie odczuł konsekwencji swoich czynów dokonanych na służbie w policji a łagodność sankcji karnej była oczywiście nieproporcjonalna, mając na względzie karygodność złego traktowania jakiemu poddani zostali skarżący. Trybunał również ustalił, że długość postępowania karnego (osiem lat w jednej instancji) nie była rozsądna, a skarżący nie mieli środka krajowego, na podstawie którego mogliby sformułować swoją skargę. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz