środa, 27 kwietnia 2016

Tydzień 17 - Murray przeciwko Holandii

Pozostawienie chorego psychicznie więźnia bez odpowiedniego leczenia przez dziesiątki lat pozbawiły go realnych możliwości przedterminowego zwolnienia z zakładu karnego – Sprawa Murray przeciwko Holandii (10511/10) – Wielka Izba – naruszenie Artykułu 3 (zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania) Konwencji.
Sprawa dotyczyła skargi człowieka, skazanego za morderstwo w 1980 roku, który odbywał karę dożywotniego pozbawienia wolności na wyspach Curaçao i Aruba (część Królestwa Niderlandów) – aż do ułaskawienia w 2014 roku w związku z pogarszającym się stanem zdrowia, na dożywotnie pozbawienie wolności bez realnych prognoz zwolnienia.
Skarżący utrzymywał, że nie miał zapewnionego specjalnego reżimu odbywania kary dla więźniów z problemami psychicznymi. Mimo że mechanizm prawny kontroli kar dożywotniego pozbawienia wolności został wprowadzony krótko po złożeniu przez niego skargi do Trybunału, podnosił, że de facto nie miał żadnych perspektyw zwolnienia, ponieważ nigdy nie zapewniono mu leczenia psychiatrycznego i w związku z tym ryzyko powrotu do przestępstwa wciąż trwało i było uznawane za zbyt wysokie, by podjąć decyzję o warunkowym przedterminowym zwolnieniu go. Skarżący zmarł kiedy sprawa toczyła się przed Wielką Izbą. Dwóch jego krewnych przystąpiło do sprawy przed Trybunałem.
Trybunał doszedł do wniosku, że kara dożywotniego pozbawienia wolności skarżącego nie była de facto redukowalna. Zauważył, że pomimo oceny, że przed skazaniem na karę dożywotniego pozbawienia wolności, jako wymagającego leczenia, nigdy mu nie zapewniono warunków do leczenia psychiatrycznego w czasie, gdy był osadzony. Opinie sądów krajowych sprzeciwiające się jego zwolnieniu ukazały, że istniał ścisły związek pomiędzy istnieniem ryzyka powrotu do przestępstwa z jednej strony oraz brakiem leczenia z drugiej. W efekcie, w czasie składania skargi do Trybunału, jakikolwiek jego wniosek nie miał możliwości doprowadzenia do jego zwolnienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz