piątek, 22 stycznia 2016

Tydzień 3 - L.E. przeciwko Grecji

Sprawa karna ze skargi ofiary handlu ludźmi nie została rozpoznana przez greckie władze zgodnie z wymogami Konwencji – Sprawa L.E. przeciwko Grecji (71545/12) – naruszenie Artykułu 4 (zakaz niewolnictwa i pracy przymusowej), Artykułu 6 (prawo do rzetelnego procesu sądowego w rozsądnym terminie) i Artykułu 13 (prawo do skutecznego środka odwoławczego) Konwencji. 

Sprawa dotyczyła skargi obywatelki nigeryjskiej, która została zmuszona do prostytucji w Grecji. Po przybyciu do Grecji, osoba, z którą podróżowała odebrała jej paszport i zmuszała do prostytucji przez okres dwóch lat. 12 lipca 2004 roku wystąpiła do Departamentu Obcych w Atenach o azyl. 8 czerwca 2005 roku przyznano jej miejsce w ośrodku Czerwonego Krzyża dla osób ubiegających się o azyl. Skarżąca jednak nie przeniosła się do ośrodka. 29 sierpnia 2005 roku została aresztowana za prostytucję oraz nielegalny pobyt w Grecji. Trzykrotnie oskarżano, została ostatecznie uniewinniona w listopadzie 2006, jednak umieszczona w ośrodku osób oczekujących na wydalenie z kraju. Jednocześnie zawiadomiła władze o tym, że jest ofiarą handlu ludźmi oraz że została zmuszona do prostytucji. 28 grudnia 2006 prokurator odmówił wszczęcia śledztwa z uwagi na brak danych uzasadniających popełnienie przestępstwa. Skarżący odwołała się. Dopiero w sierpniu 2007 roku prokurator przedstawił podejrzanym zarzuty handlu ludźmi. Dopiero w maju 2011 aresztowano jednego z oskarżonych. Wyrok został wydany 20 kwietnia 2012 roku. Zezwolenie na pobyt skarżącej zostało przedłużone. 

Oficjalnie uznana za ofiarę handlu ludźmi do celów wykorzystywania seksualnego, skarżąca została zmuszona do oczekiwania ponad 9 miesięcy po złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa zanim otrzymała status ofiary. Trybunał uznał, że skuteczność czynności wstępnych a następnie śledztwa w tej sprawie była przedmiotem wielu zarzutów. W postępowaniu administracyjnym i sądowym Trybunał również dopatrzył się wielu opóźnień i uchybień obowiązków proceduralnych przez Grecję. W końcu Trybunał uznał, że długość postępowania była nadmierna jak na jedna instancję i nie spełniła wymogu rozsądnego terminu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz