środa, 13 lipca 2022

Paparrigopoulos przeciwko Grecji

Ojciec był dyskryminowany poprzez wydanie wyroku ograniczającego jego odpowiedzialność rodzicielską – wyrok ETPC z 30.6.2022 r. w sprawie Paparrigopoulos przeciwko Grecji (skarga nr 61657/16)

Sprawa dotyczyła postępowania o sądowe ustalenie ojcostwa córki skarżącej. Skarżący zarzucił w szczególności, że prawo krajowe nie dało mu możliwości dobrowolnego uznania ojcostwa, co skutkowało ograniczeniem jego odpowiedzialności rodzicielskiej w stosunku do córki.

jednogłośnie: Naruszenie Artykułu 14 (zakaz dyskryminacji) w związku z Artykułem 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) Konwencji

Trybunał zauważył, że prawo nie pozwalałoby w przedmiotowym czasie skarżącemu na wykonywanie władzy rodzicielskiej, nawet jeśli byłoby to w najlepszym interesie dziecka. Nie był również w stanie uzyskać nakazu sądowego w celu przezwyciężenia braku zgody matki na wspólną władzę rodzicielską, mimo że nie zaprzeczyła ona jego ojcostwu.

W opinii Trybunału Rząd nie wyjaśnił odpowiednio, dlaczego w przedmiotowym czasie było konieczne, aby prawo krajowe przewidywało taką różnicę w traktowaniu ojców i matek dzieci urodzonych poza związkiem małżeńskim i dzieci urodzonych w związku małżeńskim. Trybunał uznał, że nie istnieje rozsądny związek proporcjonalności między wykluczeniem wykonywania przez skarżącego władzy rodzicielskiej a realizowanym celem, którym była ochrona dobra dzieci urodzonych poza związkiem małżeńskim.

Naruszenie Artykułu 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego)

Trybunał zauważył, że postępowanie trwało dziewięć lat i cztery miesiące i że argumenty przedstawione przez Rząd nie mogą tłumaczyć takiego opóźnienia. Mając na względzie pozytywny obowiązek zachowania wyjątkowej staranności w takich sprawach, Trybunał uznał, że upływ czasu nie może być uznany za rozsądny.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz