wtorek, 12 lipca 2022

Akkad przeciwko Turcji

Przymusowy powrót do Syrii obywatela syryjskiego z ważnym dokumentem pobytowym stanowił naruszenie prawa tureckiego i Konwencji – wyrok ETPC z 21.6.2022 r. w sprawie Akkad przeciwko Turcji (skarga nr 1557/19)

Sprawa dotyczyła zarzutu skarżącego, że został poddany przymusowi bezprawnego wydalenia do Syrii przez władze tureckie pod pretekstem „dobrowolnego powrotu”. W 2018 r. skarżący, który posiadał ważne zezwolenie na pobyt w Turcji i otrzymał status „ochrony tymczasowej”, został zatrzymany w pobliżu rzeki Meriç podczas próby wjazdu do Grecji. Został wywieziony do Syrii dwa dni później.

jednogłośnie: dwa naruszenia Artykułu 3 (zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka:

(1) z powodu deportacji skarżącego do Syrii oraz

(2) z powodu zakucia go w kajdanki podczas jego transferu z Edirne do Hatay.

Trybunał stwierdził, że zostały przedstawione istotne podstawy, by sądzić, że skarżący był narażony na rzeczywiste ryzyko traktowania sprzecznego z art. 3 Konwencji. Stwierdził również, że zakucie w kajdanki skarżącego – w parach z innymi samotnymi Syryjczykami podczas podróży autobusem trwającej około 20 godzin – stanowiło poniżające traktowanie.

naruszenie Artykułu 13 (prawo do skutecznego środka odwoławczego) w związku z Artykułem 3, ze względu na niezdolność skarżącego do zakwestionowania jego wydalenia do Syrii.

Trybunał zauważył, że władze tureckie odmówiły skarżącemu możliwości skorzystania ze środków przewidzianych przez prawo tureckie w celu zakwestionowania jego przymusowego powrotu do Syrii.

naruszenie art. 5 ust. 1, 2, 4 i 5 (prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego).

Trybunał stwierdził, że skarżący był pozbawiony wolności od czasu jego aresztowania w pobliżu granicy greckiej w Meriç do czasu jego wywiezienia do Syrii. Zauważył, że gwarancje prawne przewidziane przez prawo krajowe w odniesieniu do przetrzymywania osób zagrożonych wydaleniem nie zostały spełnione.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz