niedziela, 7 czerwca 2020

Marina p. Rumunii

Audycja radiowa ujawniająca informacje na temat życia prywatnego i rodzinnego funkcjonariusza policji nie stanowiła sprawy interesu publicznego – wyrok ETPC z 26.5.2020 r. w sprawie Marina p. Rumunii (skarga nr 50469/14); jednomyślnie:

Naruszenie art. 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) Konwencji.

Sprawa dotyczyła audycji radiowej, w czasie której przeczytano list zawierający informacje osobiste na temat pana Mariny i jego byłej żony, bez ich zgody i z inicjatywy siostry skarżącego. Po programie stacja radiowa została zobowiązana do opublikowania sprostowania zdawszy sobie sprawę, że informacja o panie Marinie była fałszywa. Mimo to, powództwo pana Mariny przeciwko stacji radiowej zostało oddalone, ponieważ sąd rejonowy przyjął pogląd, że chodziło o kwestie interesu publicznego dotyczącego osób publicznych, a zatem te jednostki musiały wykazać się stopniem większej tolerancji w zakresie ich pozycji w społeczeństwie. W tym czasie pan Marina był inspektorem policji nie znanym opinii publicznej.

Trybunał uznał, że sąd krajowy nie wyważył odpowiednio konkurujących praw: prawa do przekazywania idei oraz prawem do posiadania ochrony praw i reputacji. Trybunał stwierdził, że wyważając przedmiotowe interesy sąd nie wziął pod uwagę właściwej treści informacji, jej przyczynienia się do debaty na temat dotyczący interesu generalnego oraz braku podstawy faktycznej. Sąd rejonowy nie wyjaśnił jak sam fakt posiadania stanowiska inspektora policji ograniczył jego ekspektatywę ochrony swojego prywatnego życia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz