niedziela, 7 czerwca 2020

Csiszer i Csibi p. Rumunii

Nałożenie grzywny za zorganizowanie imprezy upamiętniającej batalion Székely w dniu rumuńskiego święta narodowego nie naruszyło Konwencji – wyrok ETPC z 5.5.2020 r. w sprawie Csiszer i Csibi p. Rumunii (skargi nr  71314/13 i 68028/14); jednomyślnie:

Brak naruszenia art. 11 (wolność zgromadzeń) Konwencji.

Sprawa dotyczyła nałożenia grzywny na skarżących za zorganizowanie zgromadzenia w dniu 1 grudnia 2010 r., w dniu rumuńskiego święta narodowego, aby upamiętnić założenie batalionu Székely. W dniu 1 grudnia 1918 r. w Kluż Napoce węgierskie oddziały militarne połączyły siły aby stworzyć batalion Székely by zwalczać armię rumuńską, która wkroczyła do Transylwanii. W kwietniu 1919 r. batalion poddał się rumuńskiej armii. Skarżących ukarano za zorganizowanie nielegalnego zgromadzenia zgodnie z art. 26 § 1 (a) ustawy nr 60/1991. Sądy krajowe zauważyły, że zgromadzenie naruszyło również art. 9 ustawy, która zakazywała zgromadzeń publicznych, których celem było m.in. propagowanie idei faszystowskich czy innych szowinistycznych idei, poniżających państwo lub naród i nawołujących innych do nienawiści narodowej.

Trybunał uznał, że zachowanie skarżących polegające na celowym odmawianiu przestrzegania reguł wynikających z prawa krajowego uczyniła przedmiotowe zgromadzenie nielegalnym. Zauważył, że władze krajowe wskazały odpowiednie i wystarczające przyczyny uzasadniające ingerencję w prawo skarżących do wolności zgromadzeń.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz