wtorek, 5 lutego 2019

Maslarova przeciwko Bułgarii


Spostrzeżenia dwóch osób publicznych naruszyły prawo do domniemania niewinności ministry oskarżonej o defraudację – wyrok ETPC  z 31.1.2019 r. w sprawie Maslarova przeciwko Bułgarii (skarga nr 26966/10); jednomyślnie: naruszenie Artykułu 6 ust. 2 (domniemanie niewinności) Konwencji oraz naruszenie Artykułu 13 (prawo do skutecznego środka odwoławczego) Konwencji.
Sprawa dotyczyła skargi pani Maslarovej, która była Ministrem Pracy i Polityki Zatrudnienia między 2005 i 2009 r., dotyczącej brak poszanowania jej prawa do domniemania niewinności w związku z uwagami uczynionymi przez niektórych polityków i sędziów, na których oparła się prawa w związku z postępowaniem karnym przeciwko niej o defraudację środków publicznych.
Trybunał uznał w szczególności, że uwagi uczynione przez rzecznika Prokuratury Generalnej w czasie konferencji prasowej na temat przedmiotowego postępowania oraz te uczynione przez posła, który był członkiem sejmowej komisji śledczej w sprawie wydatków poprzedniego rządu, naruszyły prawo skarżącej do domniemania niewinności, ponieważ przekroczyły one granicę przekazania wiadomości.
Trybunał również uznał, że żaden skuteczny środek odwoławczy nie był dostępny dla skarżącej.
Trybunał oddalił skargę w zakresie komentarzy premiera oraz odnośnie wniosku Prokuratora Generalnego o zawieszenie immunitetu skierowanego do Zgromadzenia Narodowego przez kanały oficjalne, uznając ją za oczywiście bezzasadną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz