niedziela, 17 października 2021

Anagnostakis i Inni p. Grecji

Opóźnienia w postępowaniu w sprawie ustalenia sposobu kontaktów ojca z dzieckiem naruszyły jego prawo do poszanowania życia rodzinnego – wyrok ETPC z 23.9.2021 r. w sprawie Anagnostakis i Inni p. Grecji (skarga nr 46075/16); jednogłośnie:

Naruszenie art. 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) Konwencji.

Sprawa dotyczyła praw do kontaktów z dzieckiem przyznanych skarżącym, ojcu i dziadkom zainteresowanego dziecka (które miało dwa lata w chwili złożenia wniosku) oraz długości różnych postępowań, w których stroną przeciwną była matka dziecka. 

W odniesieniu do ojca dziecka Trybunał zauważył, że postępowanie – które rozpoczęło się w dniu 18 grudnia 2015 r. – trwało zatem do tej pory ponad pięć lat i dziewięć miesięcy na czterech poziomach jurysdykcji, w tym postępowanie o postanowienia tymczasowe. Trybunał powtórzył, że w tego rodzaju sprawach zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że jakiekolwiek zwłoki proceduralne skutkować będą faktycznym rozstrzygnięciem sprawy. Mając na uwadze pozytywny obowiązek państw wynikający z Konwencji do działania ze szczególną starannością w takich sprawach, obejmujących prawo pobytu i prawo do kontaktów z dziećmi, Trybunał doszedł do wniosku, że okres, który upłynął w niniejszej sprawie nie może być uznany za rozsądny. Wynikało z tego, że doszło do naruszenia Artykułu 8 Konwencji. 

W odniesieniu do dziadków Trybunał uznał, że długość postępowania w celu ustalenia ustaleń dotyczących kontaktów z dzieckiem – krótsza niż sześć miesięcy – nie była nierozsądna i w konsekwencji nie doszło do zaniedbania przez władze krajowe, które wywiązują się ze swoich pozytywnych zobowiązań wynikających z art. 8 Konwencji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz