niedziela, 24 września 2017

Tydzień 38 - Regner przeciwko Czechom

Brak naruszenia prawa do rzetelnego postępowania sądowego starszego urzędnika państwowego, któremu uchylono poświadczenie bezpieczeństwa na podstawie informacji poufnej - wyrok ETPC (Wielka Izba) z 19.9.2017 r. w sprawie Regner przeciwko Czechom (skarga nr 35289/11); 10 głosami do 7: brak naruszenia Artykułu 6 ust. 1 Konwencji (prawo do rzetelnego procesu sądowego). 
Sprawa dotyczyła decyzji administracyjnej uchylającej poświadczenie bezpieczeństwa, które było warunkiem zajmowania przez skarżącego stanowiska starszego urzędnika w czeskim Ministerstwie Obrony Narodowej. Skarżący zarzucał, że postępowanie było nierzetelne z uwagi na brak możliwości wglądu, z uwagi na poufność informacji, w materiał dowodowy o decydującym znaczeniu dla postępowania sądowego. 
Trybunał analizował sprawę pod kątem wpływu przedmiotowego ograniczenia na zasady kontradyktoryjności i równości broni, mające zastosowanie w postępowaniu cywilnym, oraz tego, czy zostały one odpowiednio zrównoważone innymi gwarancjami procesowymi. Trybunał zauważył, że sądy krajowe były niezależne i bezstronne; miały nieograniczony dostęp do wszystkich poufnych dokumentów, mogły dokonać oceny przyczyn uzasadniających nieujawnienie poufnych dokumentów oraz ujawnić te, których zachowanie w tajemnicy nie było konieczne; mogły ocenić merytorycznie decyzję uchylającą poświadczenie bezpieczeństwa oraz ją uchylić, jeśli uznały ją za arbitralną; że były właściwe do analizy wszystkich faktów w sprawie; że starannie rozpoznały sprawę, mając na uwadze potrzebę zachowania poufności tajnych dokumentów oraz w odniesieniu do uzasadnienia decyzji uchylającej poświadczenie bezpieczeństwa, podając przyczyny ich decyzji w odniesieniu do szczególnych okoliczności niniejszej sprawy.

Dlatego, dokonując oceny całego postępowania, charakter sporu oraz margines oceny przyznany władzom krajowym, Trybunał uznał, że ograniczenia skarżącego w korzystaniu z praw przyznanych mu w związku z zasadami kontradyktoryjności oraz równości broni zostały zastosowane w sposób zapewniający sprawiedliwe wyważenie interesów stron do tego stopnia by zachować istotę prawa skarżącego do rzetelnego procesu sądowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz