czwartek, 14 września 2017

Tydzień 37 - Ndidi przeciwko Zjednoczonemu Królestwu

Brak podstaw do kwestionowania decyzji brytyjskich władz o deportacji Nigeryjczyka - wyrok ETPC z 14.9.2017 r. w sprawie Ndidi przeciwko Zjednoczonemu Królestwu (skarga nr 41215/14); 6 głosami do 1: brak naruszenia Artykułu 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) Konwencji. 
Sprawa dotyczyła skargi Nigeryjczyka na deportację z Wielkiej Brytanii. Pan Ndidi przyjechał ze swoją matką do Wielkiej Brytanii w wieku dwóch lat. Miał bogatą historię kryminalną począwszy od 12 roku życia z częstymi okresami spędzanymi w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich. Wyszedł w wieku 24 lat w marcu 2011 r. Wówczas mu doręczono nakaz deportacji. Wszystkie jego odwołania pozostały bezskuteczne. Aktualnie czeka na deportacje. Wciąż rozpatrywany jest wniosek do nigeryjskich władz o ważny dokument podróży. W skardze do Trybunału pan Ndidi zarzucił w szczególności, że deportacja stanowi nieproporcjonalną ingerencję w jego prawo do poszanowania życia rodzinnego i prywatnego, wskazując, że  ma syna urodzonego w 2012 r., którego matką jest brytyjska obywatelka nie mająca związku z Nigerią.

Trybunał uznał, że sprawa skarżącego została wnikliwie rozpatrzona, biorąc pod uwagę długość jego pobytu w Zjednoczonym Królestwie, związek z jego synem i innymi członkami rodziny, a także ograniczone więzi z krajem pochodzenia. Mimo to Trybunał nie znalazł podstaw do zakwestionowania decyzji władz krajowych o deportacji. Wszystkie organy uwzględniły w całości i wnikliwie wymagania Artykułu 8 Konwencji w sprawie, włączając w to konieczność wyważenia pomiędzy prawem skarżącego do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego z jednej strony, oraz interesem społeczeństwa z drugiej. Trybunał podkreślił, że muszą istnieć silne podstawy przemawiające za przeprowadzeniem nowej oceny dokonanego wyważenia, w szczególności tam, gdzie niezależne i niezawisłe sądy krajowe starannie zbadały fakty w sprawie, stosując odpowiednie standardy praw człowieka zgodne z Konwencją oraz orzecznictwem Trybunału. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz