środa, 31 sierpnia 2016

Tydzień 35 - Aydoğdu przeciwko Turcji

Wcześniak pozbawiony opieki ratującej życie z uwagi na strukturalne braki w publicznych szpitalach w Izmirze - Sprawa Aydoğdu przeciwko Turcji (40448/06) - jednomyślnie naruszenie Artykułu 2 (prawo do życia) w zakresie materialnym oraz 6 głosami do 1 naruszenie Artykułu 2 w zakresie proceduralnym.
Sprawa dotyczyła zarzutów skarżących odnośnie śmierci ich córki - która urodziła się jako wcześniak i miała zaburzenia układu oddechowego - śmierci spowodowanej przez zaniechania zawodowe ze strony załogi szpitala, gdzie ich córka była leczona. Ponieważ szpital, gdzie urodziła się córka skarżących, nie miał oddziału neonatologii, dziecko zostało przetransportowane do innego szpitala żeby otrzymać ratującą życie pomoc medyczną, ale z uwagi na brak wolnych miejsc i sprzętu, córka umarła dwa dni po urodzeniu. 
Trybunał uznał w szczególności, że dziecko było ofiarą braku koordynacji pomiędzy osobami zajmującymi się opieką zdrowotną oraz strukturalnych braków w systemie szpitalnym w Izmirze, oraz że dziecko zostało przez to pozbawione dostępu do odpowiedniego leczenia ratującego życia, co naruszyło jej prawo do ochrony jej życia.  
Trybunał również zauważył, że postępowanie karne nie miało wymaganej skuteczności oraz że odpowiedź tureckiego wymiaru sprawiedliwości na śmierć dziecka nie dostarczyła odpowiednich zabezpieczeń niezbędnych dla ochrony prawa do życia. Trybunał odnotował, że w wyniku nieodpowiedniej opinii biegłych władze nie były zdolne do zapewnienia spójnej oraz naukowo uzasadnionej odpowiedzi na powstałe problemy ani do ustalenia odpowiedzialności winnych. 

Na podstawie Artykułu 46 (moc wiążąca i wykonanie wyroków) Trybunał wezwał Turcję do podjęcia środków wymaganych w niezależnych i bezstronnych postępowaniach administracyjnych i dyscyplinarnych do podjęcia w jej systemie prawnym, zapewniając poszkodowanym odpowiednią możliwość wzięcia w nich udziału; zapewnienia że te organy czy też specjaliści będą mogły być wezwane do przedstawienia opinii przez ekspertów o odpowiednich kwalifikacjach i umiejętnościach, które w pełni korespondują ze specyfiką każdej sprawy; wymagania od biegłych sądowych z zakresu medycyny wskazania właściwych przyczyn w swoich opiniach. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz