wtorek, 7 lipca 2020

Stavropoulos i Inni p. Grecji


Świadectwo urodzenia wskazujące kiedy dziecko zostało nazwane w drodze aktu cywilnego naruszyło prawo rodziny do niemanifestowania swojej wiary – wyrok ETPC z 25.6.2020 r. w sprawie Stavropoulos i Inni p. Grecji (skarga nr 52484/18); jednomyślnie:
Naruszenie art. 9 (wolność myśli, sumienia i wyznania) Konwencji.
Sprawa dotyczyła praktyki pewnych urzędów stanów cywilnego w Grecji wskazujących w świadectwach urodzenia, kiedy dziecko uzyskało imię w drodze aktu cywilnego. Stavroula-Dorothea Stavropoulou i jej rodzice, skarżący w sprawie, zarzucali w szczególności, że ręczna notka „nazwany” na jej świadectwie urodzenia obok pierwszego imienia zakładała, że nie została ochrzczona.
Trybunał zgodził się ze skarżącymi, że notka nie miała szczególnego powiązania i uznał, że w zawarcie takiej informacji na świadectwie urodzenia, publicznie i często używanym dokumencie, stanowiło ingerencję w ich prawo do manifestowania swojej religii.
Trybunał uwzględnił, że notka nie była konieczna i nie była przewidziana prawem, a raczej wynikiem szerokiego przekonania pewnych greckich urzędów stanu cywilnego, że istniały dwie alternatywne procedury nabycia imienia: przez chrzest i nazwanie i jedynie ci, którzy nie zostali ochrzczeni wymagali nazwania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz