piątek, 26 lutego 2016

Tydzień 8 - Mozer przeciwko Mołdawii i Rosji

Odpowiedzialność Rosji za bezprawne przetrzymywanie aresztowanego w nieludzkich warunkach w Naddniestrzu -  Sprawa Mozer przeciwko Mołdawii i Rosji (11138/10) – wyrok Wielkiej Izby – naruszenie przez Rosję Artykułu 3 (zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania), Artykułu 5 (prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego), Artykułu 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego), Artykułu 9 (wolność myśli, sumienia i wyznania) oraz Artykułu 13 (prawo do skutecznego środka odwoławczego). Trybunał również stwierdził brak naruszenia powyższych przepisów przez Mołdawię. 

Trybunał uznał, że sprawa podlegała jurysdykcji zarówno Mołdawii jak i Rosji.

Pomimo że Mołdawia nie sprawowała skutecznej kontroli nad działaniami Naddniestrza, to fakt, iż ten region był uznawany przez prawo międzynarodowe publiczne jako część terytorium Mołdawii, nakazywał jej podjęcie wszelkich dostępnych prawnych i dyplomatycznych środków celem zapewnienia mieszkańcom tego regionu korzystania z praw wynikających z Konwencji. 

W tym samym czasie, Naddniestrze było wysoce zależne od wojskowego, gospodarczego i politycznego wsparcia Rosji, co sprawiało, że to Rosja sprawowała skuteczną kontrolę i decydujący wpływ na władze tego terytorium. 

Trybunał podtrzymał swoje stanowisko wyrażone w poprzednich sprawach, uznając, że naddniestrzańskie sądy, które zarządziły zatrzymanie i areszt skarżącego, nie należały do systemu sądowego działającego na  konstytucyjnej i prawnej podstawie, wynikającej z tradycji sądowej zgodnej z Konwencją w przedmiotowym czasie.  Aresztowanie skarżącego oparte na orzeczeniach tego sądu było więc bezprawne. 

Trybunał uznał, że Republika Mołdawii, wypełniając swoje obowiązki w stosunku do skarżącego przez podjęcie prawnych i dyplomatycznych wysiłków w jego sprawie, nie naruszyła jego praw wynikających z Konwencji. W tym samym czasie Rosja sprawowała skuteczną kontrolę nad Naddniestrzem. Dlatego Trybunał uznał, że to Rosja była odpowiedzialna za naruszenia Konwencji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz