piątek, 14 grudnia 2018

Tydzień 50 - Lekić przeciwko Słowenii


Prawo wprowadzone w Słowenii w 1990 r. zobowiązująca dyrektora do zapłaty długu jego przedsiębiorstwa było sprawiedliwe – wyrok ETPC z 11.12.2018 r. w sprawie Lekić przeciwko Słowenii (Wielka Izba) (skarga nr 36480/07); 15 głosami do 2: brak naruszenia Artykułu 1 Protokołu Nr 1 (ochrona własności) Konwencji.
Sprawa dotyczyła wykreślenia przedsiębiorstwa z rejestru sądowego oraz późniejszej odpowiedzialności jego dyrektora za długi. Procedury wykreślenia użyto przeciwko przedsiębiorstwu skarżącego zgodnie z nowym prawem wprowadzonym w 1999 r., które dawało sądom prawo wykreślenia uśpionych spółek bez możliwości likwidacji. Skutkowało to obowiązkiem zapłaty kwoty 32.795 euro jednemu z wierzycieli spółki – Spółce Słoweńskich Linii Kolejowych.
Trybunał stwierdził, że uznanie skarżącego odpowiedzialnym za dług przedsiębiorstwa nie było nieproporcjonalne, biorąc pod uwagę, że był zaangażowany w jego prowadzenie. Wysokość długu jaki miał do zapłacenia była odpowiednio wyważona, ponieważ nie był jedynym celem roszczeń Linii Kolejowych. Dlatego nie uznano, że ponosi nadmierny ciężar indywidualny.
Trybunał wziął pod uwagę interes publiczny w posiadaniu takiego prawa oraz kontekst narodowy, którym była potrzeba zapewnienia stabilizacji finansowej w czasie okresu przejściowego z socjalizmu na gospodarkę wolnorynkową. Tysiące spółek stworzonych w czasie dawnej Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii było uśpionych w 1990 r. a „podniesienie korporacyjnej zasłony”, by uczynić ich członków odpowiedzialnymi za długi przedsiębiorstw miał na celu uniknięcie zalania sądów długoletnimi postępowaniami likwidacyjnymi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz