piątek, 7 grudnia 2018

Tydzień 49 - Magyar Jeti Zrt przeciwko Węgrom


Trybunał potępia wyrok w sprawie o zniesławienie przeciwko węgierskiej spółce medialnej, podkreślając aktualną wagę hiperlinków w Internecie – wyrok ETPC z 4.12.2018 r. w sprawie Magyar Jeti Zrt przeciwko Węgrom (skarga nr 11257/16); jednomyślnie: naruszenie Artykułu 10 (wolność wypowiedzi) Konwencji.
Sprawa dotyczyła skarżącej spółki, która została uznana odpowiedzialną za umieszczenie hiperlinku do wywiadu na YouTube, który uznano, że posiada treść zniesławiającą.   
Trybunał podkreślił wagę hiperlinkowania dla sprawnego operowania Internetem oraz rozróżnił użycie hiperlinków od tradycyjnego publikowania - hiperlinki kierują ludzi bezpośrednio do dostępnego materiału raczej niż zapewniają treść. Uaktualniając swoje orzecznictwo dotyczące tych zagadnień, Trybunał wymienił elementy, które muszą być brane pod uwagę pod Artykułem 10 przy analizie czy umieszczenie hiperlinku może prowadzić do odpowiedzialności, a co za tym idzie konieczna jest indywidualna ocena w każdej sprawie. Trybunał stwierdził, że węgierskie prawo o obiektywnej (bezwzględnej) odpowiedzialności za rozpowszechnianie materiału zniesławiającego wyłączało możliwość jakiejkolwiek oceny prawa skarżącej spółki do wolności wypowiedzi w sytuacji, w której sądy powinny były rozważyć ją starannie. Taka obiektywna odpowiedzialność za użycie hiperlinku może zakłócić przepływ informacji w Internecie, zniechęcając autorów i wydawców od używania takich linków, jeżeli nie mogliby kontrolować informacji, do której prowadzą. Mogłoby to mieć efekt mrożący na wolność wypowiedzi w Internecie. Z tych przyczyn skarżąca spółka doznała nieodpowiedniego ograniczenia jej praw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz