piątek, 14 grudnia 2018

Tydzień 50 - Lakatošowa i Lakatoš przeciwko Słowacji


Słowackie władze zaniechały śledztwa w sprawie możliwego rasistowskiego motywu strzelaniny przez policjanta poza służbą w domu rodzinnym Romów – wyrok ETPC z 11.12.2018 r. w sprawie Lakatošowa i Lakatoš przeciwko Słowacji (skarga nr 655/16); jednomyślnie: naruszenie Artykułu 14 (zakaz dyskryminacji) w związku z Artykułem 2 (prawo do życia) Konwencji.
Sprawa dotyczyła strzałów oddanych przez funkcjonariusza policji poza służbą w domu rodzinnym Romów. Dwoje skarżących w sprawie, małżeństwo, zostało poważnie ranionych a trzech członków ich rodziny zabitych. W czasie przesłuchania przez policję funkcjonariusz oświadczył, że myślał o „radykalnym rozwiązaniu” aby „rozprawić się” z Romami. Ostatecznie otrzymał łagodniejszy wymiar kary w postaci 9 lat pozbawienia wolności z uwagi na ograniczoną odpowiedzialność. Orzeczenie zostało wydane w formie uproszczonego wyroku – bez uzasadnienia.
Trybunał stwierdził, że nie wskazano wiarygodnej informacji w sprawie o zawiadomieniu władz o potrzebie przeprowadzenia śledztwa w sprawie możliwego motywu rasistowskiego napaści. Zauważył, że przemoc rasistowska stanowi szczególną obrazę ludzkiej godności i wymaga szczególnej czujności oraz mocnej reakcji ze strony władz. Mimo to, władze zaniechały pełnej analizy znaczących objawów rasizmu w sprawie takie jak frustracja funkcjonariusza policji na jego niezdolność do rozwiązania problemów porządku publicznego dotyczących Romów, jak sugerował w badaniu psychologicznym. Dodatkowo, funkcjonariusz policji nie został oskarżony o zbrodnię motywowaną rasizmem a prokurator w ogóle nie wskazał możliwej okoliczności obciążającej w postaci motywu rasistowskiego w akcie oskarżenia. Ponadto, sądy zaniechały uzdrowienia ograniczonego zakresu śledztwa i oskarżenia, a uproszczony wyrok w sprawie nie zawierał uzasadnienia, aby odpowiedzieć na to zaniedbanie. W rzeczywistości, jako że skarżący byli powodami w sprawie, to mogli podnosić tylko kwestie dotyczącego powództwa o zadośćuczynienie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz