środa, 6 grudnia 2017

Tydzień 49 - Hamidović przeciwko Bośni i Hercegowinie

Uznanie świadka winnym obrazy sądu z uwagi na niezdjęcie nakrycia głowy nie było uzasadnione – wyrok ETPC z 5.12.2017 r. w sprawie Hamidović przeciwko Bośni i Hercegowinie (skarga nr 57792/15); 6 głosami do 1: naruszenie Artykułu 9 (wolność myśli, sumienia i wyznania) Konwencji.
We wrześniu 2012 r. pan Hamidović, należący do społeczności wachabicko-salafickiej został wezwany w charakterze świadka. Stając przed sądem, przewodniczący poprosił go o zdjęcie czapki, wskazując na to, iż jej noszenie było sprzeczne z zasadami ubioru w instytucjach sądowych oraz że żadne religijne symbole czy ubrania nie były dozwolone w sądzie. Skarżący odmówił, wskazując, że jego obowiązkiem religijnym było ciągłe noszenie nakrycia głowy. Przewodniczący wydalił go z Sali rozpraw, uznał winnym obrazy sądu i ukarał grzywną.

Trybunał uznał, że nic nie wskazywało na to, by skarżący nie okazał szacunku dla sądu w toku postępowania. Ukaranie go za obrazę sądu jedynie na tej podstawie, że odmówił zdjęcia czapki, symbolu religijnego, nie było więc konieczne w demokratycznym społeczeństwie i naruszyło jego prawo podstawowe do manifestowania swojej religii. Trybunał zaznaczył w szczególności, że sprawa skarżącego wyróżnia się od innych spraw dotyczących noszenia religijnych symboli i ubrań w miejscu pracy funkcjonariuszy publicznych. Funkcjonariusze publiczni, w przeciwieństwie do zwykłych obywateli takich jak skarżący, mogą być obarczeni obowiązkiem dyskrecji, neutralności oraz bezstronności, łącznie z zakazem noszenia symboli religijnych i ubrań w czasie wykonywania publicznych obowiązków. 

3 komentarze: