piątek, 16 czerwca 2017

Tydzień 24 - Metodiev i Inni przeciwko Bułgarii

Odmowa zarejestrowania Muzułmańskiej Społeczności Ahmadiyya jako stowarzyszenia religijnego naruszyła Konwencję - wyrok ETPC z 15.06.2017 r. w sprawie Metodiev i Inni przeciwko Bułgarii (skarga nr 58088/08); jednomyślnie: naruszenie Artykułu 9 (wolność wyznania) Konwencji w związku z Artykułem 11 (wolność stowarzyszeń).
Sprawa dotyczyła odmowy zarejestrowania przez bułgarskie władze nowego religijnego stowarzyszenia o nazwie Muzułmańska Społeczność Ahmadiyya. 
Trybunał uznał, że jedyną przyczyną odmowy wskazaną przez Najwyższy Sąd Kasacyjny  był brak wystarczająco precyzyjnego i jasnego wskazania wiary oraz rytuałów religii Ahmadi w statucie stowarzyszenia. Sądy krajowe uznały, że statut nie spełniał wymogów ustawowych wynikających z ustawy o religii, który nakazywał rozróżniać różne religie oraz unikać konfrontacji pomiędzy społecznościami religijnymi. Trybunał zauważył, że ustawa o religii nie zawierała szczegółowych wskazań co do stopnia precyzji wymaganej w zakresie opisywania wiary oraz rytuałów oraz co do szczegółowości informacji danej w oświadczeniach dołączonych do wniosku o rejestrację. Trybunał uznał, że podejście sądu kasacyjnego prowadziłoby do odmowy rejestracji jakiegokolwiek nowego stowarzyszenia religijnego o podobnej doktrynie jak istniejąca religia. To podejście mogłoby skutkować zezwoleniem na istnienie jedynie jednego religijnego stowarzyszenia z danej religii oraz wymaganiem od wyznawców zapisania się do niego.

Trybunał podkreślił, że prawo do wolności wyznania wyłącza co do zasady jakąkolwiek ocenę przez państwo prawowitości religijnych przekonań czy form ich wyrażania. W demokratycznym społeczeństwie państwo nie potrzebuje przedsiębrać środków gwarantujących, że społeczności religijne będą ustanowione albo utrzymywane pod jednym zarządem. Państwo ma obowiązek pozostania neutralnym. Rolą władz nie było podjęcie kroków mających na celu promowanie jednego religijnego wyznania wiary nad innym, czy też usunięcie przyczyny tarć poprzez wyeliminowanie pluralizmu, lecz zapewnienie, że przeciwne grupy będą się wzajemnie tolerować. Trybunał stwierdził więc, że brak precyzji w opisie wiary oraz rytuałów stowarzyszenia religijnego w jego statucie nie mógł usprawiedliwiać odmowy jego rejestracji, która w związku z powyższym nie była „konieczna w demokratycznym społeczeństwie”. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz