piątek, 2 czerwca 2017

Tydzień 22 - N.A. przeciwko Szwajcarii oraz A.I. przeciwko Szwajcarii

Analiza decyzji szwajcarskich władz o deportowani dwóch Sudańczyków do kraju ich pochodzenia – wyrok ETPCz z 30.5.2017 r. w sprawie N.A. przeciwko Szwajcarii (skarga nr 50364/14) oraz A.I. przeciwko Szwajcarii (skarga nr 23378/15); jednomyślnie orzekł, że w sytuacji deportacji do Sudanu nie dojdzie do naruszenia Artykułu 2 (prawo do życia) ani Artykułu 3 (zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania) Konwencji w sprawie N.A., oraz naruszenie Artykułu 2 (prawo do życia) oraz Artykułu 3 (zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania) Konwencji w sprawie A.I.
Środki tymczasowe wskazane przez Trybunał zgodnie z Regułą 39 Regulaminu Trybunału pozostały w mocy aż do uprawomocnienia się niniejszego wyroku. Sprawy dotyczyły decyzji władz szwajcarskich o deportowaniu skarżących do Sudanu po odrzuceniu ich wniosków o azyl. W sprawie N.A. przeciwko Szwajcarii Trybunał wskazał w szczególności, że polityczna aktywność skarżącego na uchodźstwie, ograniczona jedynie do uczestniczenia w działaniach organizacji opozycyjnych na uchodźstwie, nie byłaby w stanie zainteresować służb sudańskiego wywiadu. W związku z tym, w stosunku do skarżącego nie istniało ryzyko złego traktowania czy tortur w wypadku powrotu do Sudanu.

W sprawie A.I. przeciwko Szwajcarii, Trybunał wskazał w szczególności, że biorąc pod uwagę jego aktywność polityczną na uchodźstwie, było możliwe, że skarżącym interesują się sudańskie służby wywiadu. Zauważył, że istniały uzasadnione podstawy, aby wierzyć, że skarżącemu grozi ryzyko zatrzymania, przesłuchania i torturowania po przybyciu do Chartumu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz