wtorek, 21 maja 2019

Kaynar i Inni przeciwko Turcji


Naruszenie prawa własności z uwagi na brak odszkodowania: odwołanie do organu odszkodowawczego stanowi teraz właściwy środek do jego dochodzenia
Sprawa dotyczyła postępowania cywilnego z powództwa o poszanowanie własności ziemi nabytej przez skarżących a zakwalifikowanej jako „miejsce naturalne”. Sądy krajowe zadecydowały o zarejestrowaniu ziemi w imieniu Skarbu Państwa na podstawie nowego prawa, które weszło w życie w toku postępowania. Skarżący nie otrzymali odszkodowania.
– wyrok ETPC z 7.5.2019 r. w sprawie Kaynar i Inni przeciwko Turcji (skargi nr 21104/06, 51103/06 oraz 18809/07); jednomyślnie:
Naruszenie Artykułu 1 Protokołu Nr 1 (ochrona własności) Konwencji.
Trybunał stwierdził w szczególności, że zmiana prawa pozbawiła skarżących możliwości uzyskania rejestracji ich ziemi, nawet jeśli mogli zasadnie oczekiwać, że spełnią wymogi uznania ich za właścicieli.
Stwierdził również, że skarżący, którzy nie otrzymali odszkodowania za utratę nieruchomości, musieli ponosić indywidualny nadmierny ciężar.
Trybunał również uznał, że prawo krajowe nie pozwalało na naprawienie takiego naruszenia. Odwołanie do organu odszkodowawczego, którego zadania zostały rozszerzone w 2019 r. na mocy rozporządzenia prezydenta nr 809, umożliwiłoby skarżącym uzyskanie odszkodowania. Biorąc pod uwagę, że to odwołanie stanowiłoby odpowiedni środek zapobiegający naruszeniu art. 1 Protokołu nr 1 do Konwencji, Trybunał zdecydował się skreślić część skargi w odniesieniu do art. 41 Konwencji (słuszne zadośćuczynienie).
Trybunał stwierdził również naruszenie Artykułu 6 ust. 1 (prawo do rzetelnego procesu sądowego w rozsądnym terminie).
Trybunał uznał, że długość postępowania (ok. 10 lat) w kontekście wniosków złożonych przez dwójkę skarżących nie spełniła wymogu rozsądnego czasu. Dlatego przyznał skarżącym zadośćuczynienie za krzywdę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz