piątek, 23 lutego 2018

Tydzień 8 - Libert przeciwko Francji

Pracodawca może przejrzeć pliki na firmowym komputerze pracownika chyba że pracownik jasno określił je jako prywatne” - wyrok ETPC z 22.2.2018 r. w sprawie Libert przeciwko Francji (skarga nr 588/13); jednomyślnie: brak naruszenia Artykułu 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) Konwencji.
Sprawa dotyczyła zwolnienia z SNCF (francuska narodowa spółka kolejowa) pracownika po tym jak po zajęciu jego firmowego komputera okazało się, że zawiera foldery z pornografią oraz sfałszowanymi zaświadczeniami stworzonymi przez osoby trzecie. 
Trybunał odnotował, że przejrzenie plików przez pracodawcę skarżącego służyło uzasadnionemu celowi - ochronie praw pracodawcy, który mógł zasadnie chcieć upewnić się, że jego pracownicy korzystali z komputerów, pozostawionych do ich dyspozycji zgodnie z ich umownymi zobowiązaniami i przepisami prawa. 

Trybunał zauważył, że francuskie prawo zawierało mechanizm ochrony prywatności, pozwalający pracodawcom otwierać pliki związane z pracą, jednocześnie zakazując potajemnego otwierania plików określonych jako prywatne. Pracodawcy mogli jedynie otworzyć prywatne pliki w obecności pracownika. Sądy krajowe orzekły, że wskazany mechanizm nie powstrzymałby pracodawcy przed otwarciem przedmiotowych plików z uwagi na fakt, że nie zostały odpowiednio opisane jako prywatne. W końcu, Trybunał stwierdził, że sądy krajowe odpowiednio oceniły zarzuty skarżącego naruszenia jego prawa do poszanowania życia prywatnego a ich orzeczenia zostały oparte na odpowiednich i wystarczających podstawach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz