niedziela, 18 lutego 2018

Tydzień 7 - Butkevich przeciwko Rosji

Zatrzymanie dziennikarza w czasie protestu antyglobalistów w Sankt Petersburgu naruszyło Konwencję - wyrok ETPC z 13.2.2018 r. w sprawie Butkevich przeciwko Rosji (skarga nr 5865/07); jednomyślnie: naruszenie Artykułu 5 ust. 1 (prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego) Konwencji; dwa naruszenia Artykułu 6 ust. 1 (prawo do rzetelnego procesu sądowego przed bezstronnym sądem) Konwencji oraz naruszenie Artykułu 10 (wolność wyrażania opinii) Konwencji. 
Sprawa dotyczyła zatrzymania dziennikarza w czasie protestu antyglobalistów w dniu 16 lipca 2006 r. w Sankt Petersburgu. Zabrany na komisariat policji, wytoczono przeciwko niemu postępowanie w sprawie o wykroczenie za niezastosowanie się do zgodnego z prawem nakazu policji. Sprawa była rozpoznana w postępowaniu przyspieszonym przez sąd, który tego samego wieczoru uznał go za winnego zarzucanego wykroczenia. Wymierzono mu karę trzech dni aresztu. W dniu 18 lipca 2006 r. sąd apelacyjny skrócił jego karę do dwóch dni i nakazał jego natychmiastowe wypuszczenie. 

Trybunał uznał w szczególności, że ani sądy krajowe ani rosyjski rząd nie uzasadniły zatrzymania skarżącego oraz sześciogodzinnego opóźnienia w wypuszczeniu go. Dodatkowo, postępowanie, w którym został uznany winnym naruszyło wymóg obiektywnej bezstronności z uwagi na brak oskarżyciela na rozprawie. Postępowanie było również nierzetelne z uwagi na to, że nie przesłuchano na rozprawie funkcjonariuszy policji, którzy zatrzymali skarżącego i sporządzili protokoły, na podstawie których doszło do uznania go za winnego. W końcu, Trybunał uznał, że sądy krajowe nie wyważyły między prawem skarżącego do wolności wyrażania opinii oraz przeciwdziałaniem nieporządkowi, ignorując jego argument, że działał jako dziennikarz i nie dokonały odpowiedniej oceny, czy demonstracja miała pokojowy charakter, czy nie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz