piątek, 2 lutego 2018

Tydzień 5 - M.K. przeciwko Grecji

Pozbawienie matki możliwości sprawowania opieki nad jej synem żyjącym w Grecji i uniemożliwienie mu powrotu z matką do Francji nie stanowiło naruszenia - wyrok ETPC z 1.2.2018 r. w sprawie M.K. przeciwko Grecji (skarga nr 51312/16); 5 głosami do 2: brak naruszenia Artykułu 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) Konwencji. 
Sprawa dotyczyła niemożności M.K., matki dwójki dzieci, sprawowania opieki nad jednym z jej synów (A.), pomimo decyzji greckich sądów przyznających jej stałą opiekę. Jej były mąż mieszka w Grecji z jej dwoma synami, podczas gdy M.K. mieszka we Francji.
Trybunał uznał w szczególności, że greckie władze podjęły środki, których można było od nich rozsądnie oczekiwać w celu spełnienia swojego pozytywnego obowiązku zgodnie z Artykułem 8 Konwencji. Między innymi wzięły pod uwagę całą sytuację rodzinną, sposób w jaki zmieniła się z czasem oraz najlepsze interesy obu braci, w szczególności A. Ten ostatni, który miał wówczas 13 lat, wyraźnie wskazał greckim władzom, że woli pozostać ze swoim bratem i ojcem w Grecji. 
W ocenie Trybunału, życzenia wyrażone przez dziecko, które miało odpowiednie zrozumienie sytuacji, były kluczowym czynnikiem do wzięcia pod uwagę w postępowaniu sądowym czy administracyjnym dotyczącym go. 
Prawo dzieci bycia wysłuchanym oraz włączonym w proces decyzyjny w każdym postępowaniu rodzinnym ich dotyczącym zostało również zagwarantowane kilkoma międzynarodowymi instrumentami prawnymi. 

W szczególności Artykuł 13 Konwencji Haskiej stanowi, że władza sądowa lub administracyjna może również odmówić zarządzenia powrotu dziecka, jeżeli stwierdzi, że dziecko sprzeciwia się powrotowi oraz że osiągnęło ono wiek i stopień dojrzałości, przy którym właściwe jest uwzględnienie jego opinii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz