poniedziałek, 28 października 2019

Magomadova przeciwko Rosji


Decyzja władz rosyjskich pozbawienia wdowy władzy rodzicielskiej nad sześciorgiem jej dzieci była mocno arbitralna wyrok ETPC z 8.10.2019 r. w sprawie Zelikha Magomadova przeciwko Rosji (skarga nr 58724/14); jednomyślnie:
Naruszenie Artykułu 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) Konwencji.
Sprawa dotyczyła wdowy, której odmówiono dostępu do jej sześciorga dzieci przez jej teściów z naruszeniem nakazów sądowych oraz decyzji władz o pozbawieniu jej władzy rodzicielskiej.
Pani Magomadova została siłą oddzielona od swoich dzieci przez jej szwagra w 2010 r. Dzieci pozostały w rodzinie jej męża, co pozbawiło ją dostępu do nich od tamtej pory. Szwagier wytoczył trzy postępowania o pozbawienie jej władzy rodzicielskiej, co ostatecznie udało mu się uzyskać w 2013 r. na skutek braku wykonania dwóch poprzednich wyroków nakazujących, by dzieci mieszkały z ich matką, a następnie ustalających kontakty z nią.
Trybunał uznał w szczególności, że władze pozostawały bezczynne przez lata od zapoznania się z sytuacją pani Magomadovej, a następnie przeniosły odpowiedzialność na nią, gdy ostatecznie pozbawiły ją władzy rodzicielskiej. W ocenie Trybunały, wnioski sądów w tych postępowaniach, w szczególności to, że unikała wychowywania swoich dzieci, są absolutnie bezzasadne. Taka arbitralna ingerencja w jej prawo do poszanowania jej życia prywatnego nie może mieć miejsca w demokratycznym społeczeństwie kierującym się rządami prawa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz