czwartek, 19 września 2019

Olewnik-Cieplińska i Olewnik przeciwko Polsce

Wielowymiarowa niewydolność polskiego systemu w obliczu sprawy brutalnego porwania zakończonego zabójstwem ofiary - Krzysztofa Olewnika - wyrok ETPC z 5.9.2019 r. w sprawie Olewnik-Cieplińska i Olewnik przeciwko Polsce (skarga nr 20147/15) 
Sprawa dotyczyła porwania i zabójstwa brata i syna skarżących Krzysztofa Olewnika. Został porwany w 2001 r., przetrzymywany i nieludzko traktowany przez ponad 2 lata, a następnie zamordowany pomimo wręczenia okupu żądanego przez porywaczy. Jego ciało zostało odnalezione w 2006 r. 
ETPC stwierdził jednomyślnie:
Naruszenie Artykułu 2 (prawo do życia) Konwencji w zakresie niewypełnienia przez państwo obowiązku ochrony życia osoby bliskiej skarżących, a także
Naruszenie Artykułu 2 w zakresie nieodpowiedniego śledztwa w sprawie jego śmierci. 
Trybunał stwierdził, że władze krajowe muszą być uznane za odpowiedzialne za serię błędów po stronie policji w toku prowadzenia sprawy porwania pana Olewnika, które ostatecznie skutkowały jego śmiercią. 
Dodatkowo, pomimo sprawozdania sejmowej komisji śledczej - bardzo krytycznego i oskarżycielskiego w stosunku wysiłków władz wszczęcia postępowania przeciwko prokuratorom, policjantom i wysokich rangą urzędników, postępowania dotyczące zabójstwa pana Olewnika wciąż toczy się 17 lat po porwaniu a okoliczności sprawy nie zostały w pełni wyjaśnione. 

Tym samym władze nie przyłożyły się w odpowiedni sposób do wyjaśnienia porwania i długotrwałego przetrzymywania ofiary. Istnieje związek między wieloma wieloletnimi zaniedbaniami i błędami a brakiem postępów śledztwa kiedy p. Olewnik jeszcze żył. Władze ponoszą odpowiedzialność za serię błędów w prowadzeniu sprawy porwania p. Olewnika, co stanowi naruszenie materialnego aspektu art. 2 Konwencji (prawo do życia). Zakres w jakim krajowy system zawiódł przy wyjaśnianiu sprawy p. Olewnika, jak ustaliły same polskie władze, był szczególnie obszerny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz