wtorek, 15 marca 2022

Al Alo przeciwko Słowacji

Skazanie przemytnika migrantów, oparte na zeznaniach świadków niezbadanych na rozprawie, było niesprawiedliwe – wyrok ETPC z 10.2.2022 r. w sprawie Al Alo przeciwko Słowacji (skarga nr 32084/19) jednogłośnie:

naruszenie Artykułu 6 ust. 1 i 3 lit. d) (prawo do rzetelnego procesu sądowego/prawo do obecności i przesłuchania świadków) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Sprawa dotyczyła skargi obywatela Syrii, że jego proces i skazanie pod zarzutem przemytu migrantów były niesprawiedliwe. Ważna część dowodów przeciwko niemu pochodziła od migrantów, którym pomagał, którzy byli przesłuchiwani tylko na etapie postępowania przygotowawczego. Świadkowie ci zostali później wydaleni ze Słowacji i tym samym nieobecni na procesie skarżącego. W tym czasie skarżący był bez adwokata i nie uczestniczył w przesłuchaniu przedprocesowym.

Trybunał stwierdził, że skarżący został pozbawiony możliwości przesłuchania świadków, których zeznania miały znaczną wagę w jego skazaniu, bez wystarczającego uzasadnienia. W szczególności, chociaż nieobecność migrantów w kraju była co do zasady uzasadnioną podstawą do dopuszczenia na rozprawie dowodów z ich zeznań przedprocesowych, nie było wystarczających powodów dla ich nieobecności na rozprawie skarżącego, ponieważ władzom przekazano ich adresy i dokumenty tożsamości a te nie skorzystały ze środków zdalnego zabezpieczenia stawienia się świadków. Nie było też wystarczających czynników, aby zrównoważyć taką niekorzyść obrony. Fakt, że skarżący nie stawił się na przesłuchanie przedprocesowe migrantów, w żaden sposób nie może być uznany za dorozumiane całkowite zrzeczenie się jego prawa do przesłuchania świadków przeciwko niemu. Władze powinny były upewnić się, że skarżący, który od samego początku jasno dał do zrozumienia, że ​​ma trudności ze zrozumieniem kwestii prawnych, był świadomy konsekwencji niewykonywania swoich praw. W związku z tym postępowanie przeciwko niemu jako całości nie było rzetelne.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz